לגלות את האמנות והאדריכלות של דלהי

אדריכלות מוגלית בדלהי - ויזה אלקטרונית להודו
אדריכלות מוגלית בדלהי - ויזה אלקטרונית להודו

אה, דלהי! עיר שבה כל לבנה ואבן לוחשות סיפורים על תקופה שחלפה. שוכנת בלב הודו, דלהי היא לא רק בירת המדינה אלא גם מוזיאון חי של פלאים אדריכליים והדר אמנותי.

מהחורבות העתיקות המהדהדות סיפורים על אימפריות ושושלות ועד למבנים המודרניים המסמלים את ההתקדמות של הודו, דלהי היא כור היתוך של היסטוריה, תרבות וחדשנות. כעת, תארו לעצמכם שאתם יכולים להיכנס לאריג ההיסטורי הזה בלחיצה אחת.

אבל לפני שנצלול לעומק, קצת בירוקרטיה. לאלו מכם שמתכננים עכשיו את הנסיעה הבאה לדלהי, השגת ויזה אלקטרונית להודו מעולם לא הייתה קלה יותר. אנחנו בויזה פרו מתמחים בהנפקת ויזות אלקטרוניות להודו, ומבטיחים שהמסע שלכם לחקור את המורשת העשירה של דלהי יהיה חלק ופשוט.

כשאנחנו יוצאים לסיור וירטואלי זה, בואו נפרום את שכבות הזמן ונראה כיצד דלהי הפכה מלב ליבה של אימפריות למטרופולין שוקק חיים, תוך כדי שימור המורשת האמנותית והאדריכלית שלה. אז בואו נצא למסע הקסום הזה!

היסודות העתיקים של הארכיטקטורה והאומנות בדלהי

הרבה לפני עלייתה של סולטנות דלהי, דלהי כבר הייתה מלאה בפלאים ארכיטקטוניים. שורשיה האדריכיליים של העיר נטועים לאורך אלף שנים, עם שרידים העומדים כעדות אילמים לעברה המפואר.

מבנים מלפני תקופת סולטנות דלהי:

 • Agrasen ki Baoli: אחד המבנים הבודדים ששרדו מתקופה זו, Agrasen ki Baoli הוא באר מדרגות היסטורית הממוקמת בלב דלהי. העיצוב והארכיטקטורה של המקום הם עדות ליכולת ההנדסית של הודו העתיקה. הבאולי, עם המבנים המקושתים ועיצוב המדרגות היורדות לתחתית הבאר, מציעה מפלט שליו בתוך העיר ההומה.
באר המדרגות Agrasen ki Baoli בליבה של דלהי
Photo by – Souvik Das Gupta
 • מאגר המים Surajkund: עוד פלא מהתקופה שלפני הסולטנות, מאגר Surajkund הוא עדות לטכניקות שימור המים של הודו העתיקה. ממוקם ברובע פארידבאד המודרני, זהו מקום פופולרי עבור תיירים ומקומיים כאחד.
Photo by – Anupamg
 • Lal Kot ו-Qila Rai Pithora: אלה הם מהביצורים המוקדמים ביותר של דלהי, ומניחים את הבסיס למה שיהפוך מאוחר יותר לעיר של מבצרים ומצודות. חורבותיהם מספקות הצצה לארכיטקטורה הצבאית של אותה תקופה.

מקדשים ושרידים במתחם קוטב (Qutb):

מתחם ה-Qutb הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומכיל כמה מהמבנים האיקוניים ביותר של דלהי. הוא אמנם ידוע בזכות הקוטב מינאר ומבנים מתקופת סולטנות דלהי, אבל הוא מכיל גם שרידים של מקדשים מלפני עידן זה.

מקדשים במתחם קוטב: לפני בניית המינאר קוטב ומבנים איסלאמיים אחרים, באזור היו מספר מקדשים הינדים וג'ינים. עדיין ניתן לראות במתחם את שרידי המקדשים הללו, על הגילופים והעיצובים המורכבים שלהם. הם משמשים כתזכורת למורשת האדריכלית המגוונת של דלהי המשתרעת על פני דתות ושושלות.

עידן סולטנות דלהי

עידן סולטנות דלהי, שנמשך בין 1206 ל-1526, סימן מהפך משמעותי בנוף האדריכלי של דלהי. תקופה זו הייתה עדה לעליית האדריכלות ההודו-אסלאמית המוקדמת, הממזגת את צורות האמנות הילידיות עם ההשפעות שהביאו השליטים החדשים.

מבוא קצר לסולטנות דלהי והשפעתה על האדריכלות:

סולטנות דלהי הייתה ישות רבת עוצמה ששלטה בחלקים נרחבים של תת היבשת ההודית במשך 320 שנה. הוקמה בעקבות הפלישה לדרום אסיה על ידי שושלת ג'וריד, הסולטנות הייתה מורכבת מחמש שושלות מרכזיות: הממלוכיות, חאלג'י, טוגלאק, סעיד ולודי. הסגנונות האדריכליים בתקופה זו הושפעו מאוד מעיצובים אסלאמיים, אך הם שילבו גם אלמנטים מהמסורות האדריכליות ההודיות הקיימות. מיזוג זה הביא לסגנון האדריכלי ההודו-אסלאמי הייחודי שניתן להבחין בו עד היום במבנים רבים.

מתחם ה-Qutb Minar ומשמעותו:

קוטב מינאר: בגובה של 72.5 מטר, הקוטב מינאר הוא צריח הלבנים הגבוה בעולם. המבנה הוזמן על ידי קוטב-אוד-דין אייבק משושלת העבדים בשנת 1192 לספירה, מבנה איקוני זה הוא עדות ליכולת האדריכלית של סולטנות דלהי. מתחם קוטב מינאר שמסביב מכיל מספר מונומנטים משמעותיים נוספים, המציגים את המורשת האדריכלית העשירה של עידן זה.

מבצרים שעמדו במבחן הזמן:

 • מבצר סירי (Siri Fort): אחד המבצרים המוקדמים ביותר שנבנו בתקופת סולטנות דלהי, מבצר סירי היה סמל לעוצמתה הצבאית ולחשיבותה האסטרטגית של הסולטנות.
 • Tughlaqabad: בהזמנת Ghiyasuddin Tughluq, מבצר Tughlaqabad עומד כמבצר עצום המציג את הארכיטקטורה ההגנתית של אותה תקופה. בין חומותיו ניתן למצוא גם את קברו של Ghiyasuddin Tughluq
 • Feroz Shah Kotla: נבנה על ידי Feroz Shah Tughlaq, מבצר זה לא היה רק מוסד צבאי אלא גם מרכז בולט של ממשל בתקופת שלטונו.

קברים – מספרי הסיפורים השקטים:

בעידן סולטנות דלהי נבנו גם קברים רבים, שלא היו רק מקומות מנוחה אחרונים אלא גם יצירות מופת ארכיטקטוניות.

קברים במתחם קוטב מינאר: מלבד הקוטב מינאר עצמו, המתחם מכיל מספר קברים, כולל זה של אלאודין חילג'י.

מתחם Hauz Khas: אזור זה הוא ביתם של סדרה של קברים מתקופת סולטנות דלהי, הממוקמים בתוך סביבה שלווה.

גני לודי (Lodi Gardens): מקום פופולרי בדלהי של ימינו, גני לודי מכילים מספר קברים מתקופת שושלת לודי, המציגים את האבולוציה האדריכלית בתקופת סולטנות דלהי המאוחרת.
ביקור בגני לודי הוא פעילות מעט יוצאת דופן בעת ביקור בדלהי ולא הרבה תיירים ישראלים נוהגים להגיע לכאן.

גני לודי הפסטורליים, מהווים מקלט שליו בדלהי
Photo by – Tanviechpilani

פאר האדריכלות המוגולית

הקסם של העיצוב המוגולי:

אדריכלות מוגולית היא שילוב שובה לב של סגנונות פרסיים, הודיים וסגנונות פרובינציאליים שונים, הפורחת בחסות הקיסרים המוגוליים מאמצע המאה ה-16 ועד סוף המאה ה-17. עידן זה היה עד לתחייה בולטת של האדריכלות האסלאמית בצפון הודו, שהביאה למבנים באיכות ועידון שאין שני להם. מאפיינים מרכזיים כוללים כיפות בצל גדולות, שימוש נרחב בשיש לבן ואבן חול אדומה, קישוטים מורכבים ומבנים רחבי ידיים המוקפים בגנים סימטריים.

להתפעל מהמונומנטים המוגוליים של דלהי:

 • המבצר האדום (Red Fort): הוזמן על ידי הקיסר שאה ג'האן במאה ה-17, המבצר האדום שימש כמקום מגוריהם העיקרי של הקיסרים המוגוליים במשך כמעט 200 שנה. הפאר והעיצוב האסטרטגי שלו הופכים אותו לסמל של כוח מוגול ויכולת ארכיטקטונית.
  מדובר באתר שמהווה ביקור חובה לכל מי שמגיע לדלהי.
 • קברו של הומאיון: קבר הומאיון נחשב לעתים קרובות כמבשר לטאג' מאהל, והוא מבנה מפואר שלוכד בצורה יפה את מהות האדריכלות המוגולית. זוהי הדוגמה המשמעותית הראשונה של אדריכלות מוגולית בדלהי, המציגה את השילוב של סגנונות פרסיים והודיים.
 • Jama Masjid: אחד המסגדים הגדולים בהודו, Jama Masjid עומד כעדות למשמעות הדתית והאדריכלית של העידן המוגולי. החצר העצומה שלו, הצריחים המתנשאים והגילופים המורכבים הופכים אותו לביקור חובה.
 • היופי של הגנים המוגוליים: גנים מוגוליים, בהשראת גני צ'אר באג הפרסיים, הם היבט משמעותי באדריכלות המוגולית. גנים אלו מתאפיינים בעיצובם הסימטרי, עם שבילים המחלקים אותם לארבעה חלקים ותעלות מים העוברות בהם. דוגמאות בולטות בדלהי כוללות את הגן מול קבר הומאיון, רושאנרה באג, קודסיה באג והגן שבתוך מתחם קבר ספדרג'אנג.

פלאי ארכיטקטורה בריטיים בדלהי

התוכנית הבריטית:

דלהי, עם ההיסטוריה העשירה שלה, עוצבה על ידי שליטים רבים, והעידן הבריטי אינו יוצא מן הכלל. השלטון הקולוניאלי הבריטי, המשתרע על פני כמעט מאתיים שנה, הותיר חותם בל יימחה על הנוף האדריכלי של דלהי. המבנים שלהם, מיזוג של אלמנטים עיצוביים מערביים והודיים, עומדים זקופים ומספרים עלילות של פאר, חזון ושאיפות אימפריאליות.

תכשיטי הכתר הקולוניאליים של דלהי:

 • כנסיית סנט ג'יימס: אחת הכנסיות העתיקות ביותר בעיר, כנסיית סנט ג'יימס היא מקדש שליו בתוך ההמולה העירונית. הארכיטקטורה הקולוניאלית שלו, עם כיפה וצריח יפהפיים, משקפת את הלהט הדתי ואת הסגנון האדריכלי של אותה תקופה.
 • שער הודו: ציון דרך איקוני, שער הודו הוא אנדרטת מלחמה המנציחה את החיילים האמיצים של צבא הודו הבריטי. הקשת המלכותית והלהבה הנצחית שלו הם מחווה לאלה שמסרו את חייהם למען האומה.
 • Rashtrapati Bhavan: במקור בית המשנה למלך, Rashtrapati Bhavan הוא מבנה מפואר המציג את הפאר של סגנונות אדריכלות ניאו-קלאסיים ואדוארדיים בריטיים. עם החצרות העצומות שלו, הדפוסים המורכבים וההילה המלכותית שלו, הוא עומד כעדות לחזון האימפריאלי של הבריטים.
 • Connaught Place: מרכז מסחרי שוקק, Connaught Place הוא שילוב מושלם של מודרניות וקסם קולוניאלי. הארכיטקטורה בסגנון ג'ורג'יאני, החזיתות הלבנות ועיצוב השוק המעגלי שלו הופכים אותו למועדף בקרב מקומיים ותיירים כאחד.

דלהי של לוטיאנס

דלהי של לוטיאנס, הנקראת על שם האדריכל הבריטי הנודע סר אדווין לוטיינס, היא התגלמות האדריכלות הקולוניאלית הבריטית בעיר. חלק זה של דלהי, שתוכנן בתחילת המאה ה-20, מתהדר במבנים מפוארים כמו Rashtrapati Bhavan, בית הפרלמנט ושער הודו. Lutyens, יחד עם אדריכלים אחרים, הוא דמיין עיר שמשקפת את העוצמה והאלגנטיות של האימפריה הבריטית, וכתוצאה מכך שילוב אדריכלי ייחודי שעדיין שולט בקו הרקיע של דלהי.

דלהי המודרנית: הצצה לפלאים אדריכליים שלאחר העצמאות

שחר האדריכלות המודרניסטית:

לאחר קבלת עצמאות ב-1947, הודו יצאה למסע של גילוי עצמי, והארכיטקטורה של דלהי שיקפה את האבולוציה הזו. העיר הייתה עדה לשילוב של עיצובים מסורתיים ומודרניסטיים, המשקפים את שאיפותיה של אומה עצמאית חדשה.

ציוני דרך של דלהי המודרנית:

בית המשפט העליון של הודו: עוצב על ידי Ganesh Bhikaji Deolalikar, בית המשפט העליון עומד כסמל של צדק ודמוקרטיה. העיצוב שלו, בעודו בהשראת בנייני לוטינס-בייקר, מציג את ההוד הראוי לגוף השיפוטי הגבוה ביותר במדינה.

מבנה בית המשפט העליון בדלהי בעיצוב האדריכל Ganesh Bhikaji Deolalikar
Photo by – Pinakpani

היכל האומות: מבנה איקוני שתוכנן על ידי ראג' רוואל, היכל האומות נחגג כאחת הדוגמאות הטובות ביותר של אדריכלות מודרניסטית בהודו. נבנה עבור יריד הסחר הבינלאומי 1972, הוא סימל את הקידמה והחדשנות של הודו. עם זאת, בהחלטה שנויה במחלוקת, הפלא האדריכלי הזה נהרס ב-2017.

היכל האומות בדלהי, מבנה אייקוני שנהרס בשנת 2017
Photo by – Reply.rajrewal

מקדש הלוטוס: יצירת מופת שתוכננה על ידי Faribohrz Sahba, מקדש הלוטוס הוא לא רק מקום פולחן לבני הדת הבהאית אלא גם פלא ארכיטקטוני. בהשראת צורת הלוטוס, העיצוב הייחודי והאווירה השלווה שלו מושכים מבקרים מכל רחבי העולם.

המבנה האייקוני מקדש הלוטוס בדלהי, משמש כמקדש לבני הדת הבהאית
Photo by – V N GUPTA

מחשבות אחרונות – דלהי כפלא ארכיטקטוני לאורך השנים

דלהי, לב ליבה של הודו, היא עדות חיה למורשת האדריכלית העשירה והמגוונת של המדינה.

מהשרידים העתיקים הלוחשים סיפורים על תקופות עברו ועד לנפלאות המודרניות המהדהדות את שאיפותיה של אומה מתקדמת, העיר מציעה חגיגה ויזואלית והיסטורית לכל מטייל. כשאתם הולכים ברחובותיה, אתם לא רק חוצים כבישים אלא מטיילים בזמן, עדים לחותמות של שושלות, אימפריות ותקופות.

עבור אלה שמתכננים ביקור, השגת ויזה אלקטרונית להודו מעולם לא הייתה קלה יותר. אז, ארזו את המזוודות, כוונו לדלהי, והתכוננו להתלהב מסימפוניה אדריכלית המהדהדת היסטוריה, תרבות וחדשנות.

גלו את האדריכלות המוגלית בדלהי - ויזה להודו

שתפו עכשיו